Život v izolácii - Anglicko, Leeds.

Autor: Stanka tara Uhrinová | 4.4.2020 o 13:51 | Karma článku: 4,19 | Prečítané:  993x

Vláda v Anglicku pomerne dlho váhala s vyhlásením krízového stavu. Nakoniec k tomu prišlo 23.marca 2020 – premiér Boris Johnson zahájil stav izolácie s povestným sloganom ZOSTAŇ DOMA, zachrániš životy.

Dovtedy sa očakávalo, že následky epidémie spôsobené vírusom COVID-19 budeme v UK zvládať s miernejšími opatreniami. Sme predsa ostrovný štát s fungujúcimi hranicami, cestovanie bolo obmedzené od polovice marca a ostrovná poloha nás mala chrániť od zvyšku Európy.

V poslednej tretine marca sa však situácia vymkla z rúk. Nemocnice začli byť preťažené, pribúdajú počty chorých, aj obete vÍrusu. V piatok 20.3. boli uzavreté školy a - pohostinné zariadenia. Angličania sa nezapreli a posledný večer sa oslavolalo naplno. V pondelok 23.3. premiér l vyhlásil výnimocný stav – a vyzval ľudí na izoláciu doma.

Pracujem v hotel – a spolu s ostatnými sledujem a prežívam tieto dramatické časy. Zo začiatku nám nie je jasné čo bude s ubytovacími službami. Zatvoriť hotel? Nechať prácu? Kto dá pokyn, ktoré firmy a podniky sa majú zatvoriť?

Ĺudia len pomaly a zmetene reagujú na príkazy z hora. Tie sú zo začiatku nejednoznačné a neprehľadné. Máme u nás pravidelne ubytovaných okolo dvadsať stavebných pracovníkov, ktorí pracujú na stavbe pre univerzitu. Hneď ráno mi volá ich sekretárka s otázkou, či hotel zostane aj naďalej otvorený. Na túto otázku samozrejme neviem odpovedať a ani ona mi nevie potvrdiť, či sa na stavbe bude poračovať aj v terajšej situácii.

Očividne, pracovníkom firmy to tiež nie je jasné.  Na nasledujúci deň po prejave premiéra B. Johnsona tretina pracovníkov odišla domov. Ti ostatní čakali na príkazy z firmy.

 Medzičasom u nás v hoteli čakáme na vyjadrenie nášho majitela. Ten by najradšej ponechal hotel otvorený a tak zisťuje možné výnimky. Stavebná firma sa spätne pýta nás, či zostávame otvorení a   náväzne sa snaží získať vynimku pre svoju stavbu.

Keďže situácia je neprehľadná dávam žiadosť o mesiac neplateného voľna, čo vidím ako najschodnejšiu cestu.

Celkove  sa dá predpokladať, že sme v UK asi tak 2-3 týždne oneskorení za situáciou v Taliansku. Takže najhoršie je ešte pred nami. Tempo, ktorým sa pandémia koronavírusu šíri, je zarážajúca. Sotva pred týždňom boli reštaurácie a pohostinstvá plné ľudí. Hostia cestovali, objednávali si hotel, raňajky, cez deň plánovali rôzne podujatia.  Ešte pred týždňom som pozorovala zástupy študentov v pestrofarebných oblekoch, v maskách a krojoch, ktorí sa spoločne uberali z krčmy do krčmy. Leeds je univerzitné mesto a toto je tu víkendová tradícia –  skupinky študentov potulujúcich sa po uliciach, plných humoru, zábavy a nápevov. Teraz to všetko zmĺklo. Od 23.marca  je nezákonné opustiť dom, pokiaľ nekupujeme lieky alebo potraviny. Povolená je jedna prechádzka denne. Zákaz je platný 24 hodín a policía má právo zakročiť a dať pokuty.

Treba povedať, že v prvé dni po vyhlásení momoriadneho stavu dostávala policía množstvo telefonátov, najmä od susedov. Polícia na to reagovala veľmi diplomaticky s vyhlásením, že bude organizovať hliadky a napomínať ľudí, čo sa teraz po mestách aj robí.

Je začiatok apríla a a sledovanie správ o vývoji COVID-19 epidémie sa stalo súčasťou denného života. V poslednom marcovom týždni ochorel premier Boris Johnson. Sekretar zdravotnictva Matt Hanckock a ako aj šéf zdravotnictva Chris Witty boli v izolácii z dôvodu podozrenie na vírus. Tento týžden počet obetí presiahol 3,600.

Do boja proti šíreniu COVID-19 bola zapojená armáda. Jej úlohou je vytypovať a pripraviť vhodné miesta – či už bývalé konferenčné budovy, pavilóny a vystaviská, ktoré sa v rýchlosit premenia na pohotovostné nemocnice s kapacitou 2000-4000 lôžok. Taktiež pri veľkých mestách sa  chystajú priestory pre zosnulých na ľadových plochách štadiónov.

Prvá nemocnica tohto typu bola včera  /2.apríla/ otvorená v Londýne. Londýnska Nightingale má počiatočnú kapacitu 500 lôžok, s priestorom pre ďalších 3 500 osôb. Bude sa starať o pacientov s vírusom v intenzívnej starostlivosti, ktorí boli premiestnení z iných londýnskych nemocníc. Rodina a príbuzdní tu nebudú mať prístup ani v prípadoch, keď pacient zomiera.

Celkovo bolo do boju proti Covidu-19 zapojených, alebo povolaných k pohotovosti 20,000 vojakov a rezervistov.  Tito maju pomáhať pri podpore verejných služieb, zásobovaní, s pripravou priestorov nemocníc a márnic, logistikou, ale aj  zabezpečenia zásobovanie pre starých a nevládnych. Do práce boli povolaní aj penzionovaní lekári a sestry a navyše sa na výzvu NHS prihlásilo 700,000 dobrovoľníkov, ktorí sa nejakým spôsobom chcú podieľať na zmiernení pandémie.

 

 

Som doma v izolácii a ako takmer  každý sledujem správy z domova aj zo sveta …. a teší ma každá pozitívna språva - ako aj to, že kríza vo Wuhane aj v južnej Kórei sa dostáva pod čiastočnú kontrolu.

Všetci do určitej miery prežívame ten starobylý inštinkt ľudstva – strach a túžbu po prežití  - a právom očakávame vodcovstvo od svojich vlád či nadriadených… čo sa majú postarať, že veci sa dostanú do starých koľají…..život  je však zmena, adaptácia, večná premena.

A práve sa nám rozbehia pred očami život o dosť inak ako sme ho poznali...

 

xxx

Pár záberov z krízového obdobia v Leedsi.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Začal sa boj o kostoly. V niektorých sa nakazili desiatky ľudí

Trump tlačí na guvernérov, aby povolili omše.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič sa zasa nevie zmestiť do kože

Štát sa stále riadi ústavou, nie duševnými poryvmi premiéra.


Už ste čítali?