reklama

Hypnóza a mimozmyslové vnímanie.

Od útleho veku ma priťahovali poznatky, knihy, vedomosti a experimenty zaoberajúce sa neobvyklými javmi. Na tomto sa nič nezmenilo ani v súčasnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Často siahnem po zaujímavej knihe, či článku o mimozmyslovom vnímaní a potom ho obyčajne prinesiem domov môjmu otcovi, s ktorým máme napodiv rovnaké záujmy v tejto oblasti. Ako mladé dievča som objavila práve otcovu knihu od vynikajúceho českého hypnotizéra Břetislava Kafku – Nové základy experimentálnej psychológie – a tú som potom tajne začla čítať. Obsah knihy, včítane práce s médiami, a viacere popísané experimenty boli natoľko nezvyčajné a fascinujúce, že som sa bála, že ak ma rodičia pristihnú pri jej čítaní, tak mi túto knihu určite zakážu. Nakoniec, v dobe, v ktorej som vyrastala boli aj menej odvážne teórie zakázané. Z tejto knihy som na sebe vyskúšala niektoré formulky autosugescie a bola to snáď moja prvá skúsenosť ako sa dá ovplyvniť naša psychika. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Břetislav Kafka vo svojej knihe Nové základy experimentálnej psychológie uvádza 5 stupňov hypnotického spánku, pričom piatym a najhlbším stupňom hypnózy je katalepsia. B. Kafka definuje somnambulizmus - teda hlbokú hypnózu – ako stav, ktorý sa dostavuje už v štvrtom stupni uvedenej škály. V tomto stave hypnózy dochádza k zániku vedomého JA a všetkých piatich zmyslov. Tento stav sa dá z času na čas dosiahnuť aj inými technikami – hlbokou meditáciou, hudbou, tranzom popisovaným mníchmi či svätcami.

Tento stupeň hĺbkovej hypnózy B. Kafka používal na liečenie subjektov a na získavanie informácií z nášho podvedomia. Uvedený stav zodpovedá svojou podstatou tzv. kolektívnemu nevedomiu, pojmu, ktorý zaviedol žiak Sigmunda Freuda - C.G. Jung. Kolektívne nevedomie si môžeme predstaviť ako nekonečne rozsiahlu databázu informácií, obsahujúcu všetky poznatky a skúsenosti ľudstva. Je to časopriestor, v ktorom sa prelínajú súčasne deje minulosti, prítomnosti i budúcnosti. A my akosi máme možnosť nazrieť do niektorých z týchto širokých udalostí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hypnóza je s úspechom využívaná v oblastiach, akými je liečenie psychických problémov (zvládanie úzkosťi, depresie, strachu, nespavosti, bolestí hlavy a pod.) A najrôznejších psychosomatických ochorení - astma, lupienka, ekzémy, žalúdočné vredy, zápchy, hnačky, obezita, anorexia, bulímia. Hypnóza je tiež dôležitým pomocníkom pri zvládaní závislostí, či už ide o fajčenie, alkohol, či drogy. V histórii bola hypnózy úspešne využíva aj v kriminalistike a mnohých ďalších odboroch ľudskej činnosti. Zaujímavým spôsobom využíval stav hypnózy Břetislav Kafka, keď prostredníctvom zhypnotizovaného média nazeral do tiel chorých, aby mohol odhaliť príčiny ich ťažkostí. Hypnóza tu slúžila ako diagnostický nástroj, často v prípadoch, kde medicína nemala ani potuchy o príčinách ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 2009 som mala možnosť navštíviť niekoľko prednášok anglickej skupiny psychológov z Katedry Human Givens v Londýne. Human Givens v preklade znamená to, čo nám je vlastné. Veľkým zážitkom bola pre mňa prednáška a praktikum predvádzané Dr. Joe Griffinom. Prednáška bola o metódach uvoľňovania z depresie a technikách relaxácie. Na začiatku prednášky Joe pozval dobrovoľníka na podium na predvedenie uvoľnenia a naozaj do 10 sekúnd bol dotyčný v miernom tranze, úplne spokojný a uvoľnený. Zaujímavé bolo, že počas procesu relaxácie sa lektorov hlas a pokyny na relaxáciu preniesol aj na nás, na širšie publikom a všetci sme sa spoločne ocitli v menšom, či väčšom tranze, plne vedomí si reality, ale súčasne aj vplyvu lektora na nás.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

My, ako ľudskí jedinci sme ľahko ovplyvniteľní okolnosťami, náladami, vplyvmi a udalosťami, ako aj verbálnymi a neverbálnymi pokynmi vyskytujúcimi sa v našom okolí. Každý z nás má určitú výbavu hodnôt, názorov, predispozíci a morálnych očakávaní – a tak nie všetci reagujeme na podnety z okolia rovnako. Tieto názory sú nám dané. Je však v našich rukách – a možnostiach - do urcitej miery zmeniť naše názory, spravanie a nasmerovať sa na pozitívnejšie myslenie. V tomto ohľade ma o niečo neskôr zaujala kniha Dr. Seligmana – Naučený optimizmus (Learned Optimism). Pán Seligman uvádza viaceré metódy, ako športovcov pozitívne naladiť a pripraviť ich na majstrovstvá, či olympiádu – nechýbajú ani vizuálne metódy, predstavenie si víťazstva, či dosiahnutie svojho cieľa. Pán Seligman v mnohom čerpá z Budhistickej filozofie, kde sa pri meditáciach používa veľa vyzualizacie a opakovania pozitívnych myšlienok.

Pamätám si na niekoľko Buddhistickych pobytov, najmä jednomesačný kurz v Káthmandú, kde sa dennodenne trénujú metódy vizualizácie, spojené s nápevmi a formulkami na umocnenie pozitívneho postoja a štedrosti. Výsledkom sústredenia bolo, že väčšina účas bola na konci sústredenia plne naplnená pocitmi vďačnosti, štedrosti a spokojnosti. Bolo to dané neustálym tréningom v rozvíjaní sa týchto vlastností pocas štyroch týždňov. Silou opakovania sa fráz, spevov, pocitov – sa tieto myšlienky v meditačnom priestore mnohonásobne zosilnili. V neposlednej miere k tomu prispela aj osobnosť hlavného lamu – Lama, či predstavený – má MOC SLOVA – moc hypnózy a ovplyvnenia svojich žiakov. Je v tom aj niečo viac. LAMA nás uvádza do sveta spánku, mimozmyslového vnímamia, do sveta meditacie, či do sveta nevedomia. Po hlbšej meditácii sa nám malé čriepky zo SPÁNKOVEJ SFÉRY premietnu do reálneho života a niektoré z týchto poznatkov nam umožňujú navigáciu v reálnom svete. Zmyslom meditácie nie je odcudziť sa materiálnemu svetu – práve naopak – meditácia má byť návodom, ako lepšie porozumieť hmotnému svetu a následne s ním narábať. Lebo to je dôvodom prečo sme tu – naučiť sa narábať s hmotným dianím okolo nás, nájsť riešenie na naše problémy – a nezabúdať pri tom, že sme viac ako hmotné dianie – sme nositeľmi slov, myšlienok a navyše sme zdrojom interakcií s inými osobami okolo nás.

Ďalší stupeň poznania našich schopností vedie cez Svet šamanov – šamani majú schopnosť vstupovať do sveta nevedomia cez obrady a psychotropické látky. Množstvo ľudí, ktorí dnes navštevujú šamanov to robí účelom liečenia – telesných chorôb, závislostí, ale aj depresie, úzkosti, alergie a iných chorôb dnešnej doby. Počas ceremónie má šaman schopnosť empatie. Akoby sa obliekol do nášho tela a cíti naše úzkosti, starosti, nedoliečené rany z mladých rokov, či nedostatky našich rodín. Nepotrebuje žiadne verbálne formulky či frázy – všetko čo sa udeje, sa deje v neverbálnej rovine … a často prináša veľkú úľavu.

Posledné desaťročia umožnili širšiemu počtu verejnosti oboznámiť sa s rôznymi technikami či už hypnózy, meditácie, a iného mimozmyslového rozvoja. Všetky tieto techniky nás posúvajú do ďalších tvorivých rovín… a navodzujú nam smer, kde už nie je zjavne vyhranenený priestor medzi mimozmyslovým a reálnym svetom…veď všetko čo sa nám deje, sa navzájom ovplyvňuje, premiešava… a vytvára novú tvárnosť tohto sveta.

Stanka tara Uhrinová

Stanka tara Uhrinová

Bloger 
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Život ma priviedol k tomu, že spoznávam ludi, a cez nich aj seba. Cestujem, píšem, zaujímam sa o ezoteriku, prírodu, šamanov a sily, ktoré hýbu našim životom. Zaujímam sa tiež o masáže, terapie a prírodné liečivá a vitamíny, ktoré pomáhajú ľudom udržiavať si rovnováhu organizmu. Priviedlo ma to k ríši rastlín tentoraz pod vedením šamanov v peruánskej Pucallpe. Rastliny majú pre nás neuveriteľne liečivé a detoxikačné účinky a postupne sa stali súčasťou môjho života. Mojim hlavným záujmom je dosiahnutie zdravie a pohody, radosti a pocitu prirodzeného šťastia a naozaj verím, ze rastliny nám v tomto úsilí pomáhajú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu