V Liverpoole - Kontrasty mesta.

Autor: Stanka tara Uhrinová | 29.7.2019 o 21:28 | Karma článku: 1,15 | Prečítané:  421x

Vystúpila som z autobusu  - v centre Liverpoolu a fascinovane som stála na podlaží vedúcom k nákupnemu stredisku One stop. Má to vhodné meno.

 

 Je to naozaj jedna zastávka pre všetky možné nákupy od výmyslu sveta - teda všetky možné značkové obchody, ktoré si môžu dovoliť platiť za luxusné presklené výklady napriemerné nájomné. Na tomto mieste sa nenájdu secondhandy a obchody s lacným zmiešaným tovarom. Nákupné stredisko je pri Albertovom doku (lodenici­­) a tak obchodné terasy kopíruju tvar lode – mala by som povedať futuristicky pripomínajú obrysy lode. Obchodné stredisko vcelku dômyselne nadväzuje na Albertov Dock, ktorý prešiel modernizáciou a značnými úpravami.

 

 

 

Dobrú chvíľu som stála na vrchnom podlaží, pozorujúc premielajúcu sa trmu-vrmu ako kapitán pri kapitánskom môstku. Zo záujmom som sledovala tie zástupy ľudí, ktoré vo vlnách vchádzali a vychádzali z jednotlivých obchodov a kŕčovite zvierali v rukách viacero nákupných tašiek, trofejí dnešných nákupov. Bláznovstvo nepozná medze. Keď sa vyhlási 'Výpredaj', tak davy sa vrhnú po obchodoch a nastane zlatá horúčka. Ľudia si trhajú tovar medzi sebou, keďže na výpredaji sú už len niektoré čísla. Vstupujem do Zary – a obzerám sa dokola. Jedna dáma stojí za druhou a netrpezlivo čaká, či druhá dáma, ktorá už drží tovar v rukách ho náhodou neodloží, aby si ho mohla sama prehliadnuť. Dáma s tovarom sa však ešte nerozhodla a tak si ho prikladá na seba a ide sa pozrieť do zrkadla, ako by to na nej mohlo vyzerať. Čakajúca dáma si vzdychne, ale aspoň sa pre ňu uvoľnilo miesto pri regály a začne sa v šatách prehŕňať.

Zamiešam sa aj ja medzi kupujúcich. Pod rukami nám prejdú jedny aj druhé šaty, hentaký vŕšok a onaký vŕšok, a na druhej kope nás zasa láka záplava zlacnených nohavíc. Tie by sa aj oplatilo vyskúšať a tak sa s náručou plnou šatstva presunieme k skušobným kabinkám, kde je rada aspoň tak na pol hodiny. O ďalšiu pol hodinu vychádzame z kabínky, už z pretriedeným množstvom tovaru… Stále ešte však máme svoje pochybnosti, či vybraný artikel plne zodpovedá našej postave a vkusu … a pri pulte s kasami platíme za niečo, o čom nie sme stopercentne presvedčení, že je to kvalitný tovar – akoby sme aj mohli byť, keď  to kupujeme za tretinovú cenu?

Pridávam sa k tomuto bláznovstvu a skúšam si riflové šaty a zvonové nohavice, len aby som skonštatovala, že šaty sú pre mňa veľmi dlhé a nohavice veľmi široké a hoci sa mi páčia, tak ich veľmi nemám kam nosiť na praktické využitie. Sto bodov pre mňa. Dnes som zvodom modernej civilizácie odolala.

O pár hodín neskôr sa veziem v aute po anglickom vidieku. Ako by som sa preniesla o storočie dozadu. Všetko je tu v kľudné, na stromoch čvirikajú vtáky, po kríkoch sa ozýva bzučanie včiel a  hum poletujúceho hmyzu. Tráva na okolí žiari jasnou zelenou farbou, a ešte aj teraz, v strede dňa sa na nej lesknú posledné kvapky rosy. Okolie je svieže, plné života, energie - úplný kontrast k mestskej pretechnizovanej spoločnosti. Nechávam za sebou prostredie, kde sa to len tak hemží oceľou, nalešteným sklom a čipmi, preukazmi a bankovými kartami, ktoré nás nepustia ďalej cez bariéry, kontrolujú vstupy do kancelárii, mestský transport, aj vstup do našich vlastných domovov. Niekedy z toho treští hlava …. prekonať ešte jeden čip, otvoriť ďalšiu bránu, ukázať okódovaný jazdný lístok, stiahnuť novú aplikáciu, zastrčiť do automatu ďalší preukaz, zaplatiť mýtne bankovou kartou… a na záver podpísať sa kódom, či odtlačkom prsta….

Náš svet sa takto zmenil za posledných desať rokov...a postupne sa mení  vzhľad aj našich veľkomiest.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Zatvorené obchody sú symbolom známych pomerov

Položil už Focus otázku, či schvaľujete zatvorené hranice?


Už ste čítali?