reklama

Na konci sveta – San Blas ostrovy, Panama.

Na otázku, čo by som mala v Paname vidieť, mi takmer všetci odpovedali – nevynechaj San Blas ostrovy – sú výnimočné, voda je priezračne čistá s množstvom koralových útesov vhodných na šnorklovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

To všetko v prekrásnej prírode s morskou vodou 28⁰C teplou. Bolo toho oveľa viac – ako hovoria fotky.

Obrázok blogu
(zdroj: Ella)
Obrázok blogu
(zdroj: Ella)
Obrázok blogu
(zdroj: SU)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
(zdroj: SU)

Panamskí obyvatelia nazývajú toto súostrovie – Comarca Kuna Yala – v preklade región Kuna Yaly - patriaci pôvodným indiánskym obyvateľom. Formálne toto územie patrí pod Panamskú republiku, ale je to autonómna oblasť, ktorú obývajú a spravujú pôvodní obyvatelia prezývaní menom Kuna Yala. Určujú si svoje vlastné zákony, regulujú množstvo turistov, ktorí prichádzajú na San Blas a vyberajú mýtne 20 USD za osobu vstupujúcu do tejto oblasti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koľko ostrovov tvorí San Blas?

Bolo nám povedané, že okolo 350, niektoré sa vynorujú z mora, niektoré sa strácajú pod vodou. Mnohé ostrovčeky majú len niekoľko štvorcových metrov. Niektoré patria konkrétnym kunským rodinám, iné sú spoločné. Takmer 90 % rodín žije na ostrovoch a iba malá časť na súši. Nie je to ľahký život. Väčšinu potravín ako aj pitnú vodu treba dovážať z vnútrozemia. Dedinky sú chodobné. Domy postavené z rákosia, spí sa v hamoku – v hojdacej siete. Hlavným majetkom rodiny je kanoe a tí bohatší sa môžu pochváliť motorovým člnom. Rybárčenie tvorí hlavnú zložku obživy.

Ostrovy sú roztrúsené pri karibskom pobreží Panamy až k hraniciam s Kolumbiou. Vodná cesta po San Blas ostrovoch obyčajne končí pri kolombijskej hranici v dedine Puerto Obaldia, alebo v kolombijskej Kapurgane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Nase postele.
Nase postele. (zdroj: Ella)
Takto sme spavali aj my. Siet treba dobre natiahnut, aby sme tam nelezali ako vo vajicku.
Takto sme spavali aj my. Siet treba dobre natiahnut, aby sme tam nelezali ako vo vajicku. (zdroj: SU)
Nase plavidlo.
Nase plavidlo. (zdroj: SU)

Ako sa dostať na San Blas?

Vychutnať si ostrovy je najlepsie lodkou. Ostrovov je tu mnoho a nie všetky sú obývané, na niektorých sú ubytovne len pre turistov, lebo domorodci si chránia súkromie. Nie že by neboli spoločenskí, skôr nemajú radi, keď im niekto nazerá do spálne. Ubytovanie sa dá zabezpečiť dopredu, na noc či dve. Ja som zvolila alternatívu, pridať sa ku štvordňovému výletu so sprievodcom, so zastávkou na viacerých ostrovoch počas dňa. Išlo sa rýchlym motorovým člnom riadeným Kuna Yale šoférom a jeho pomocníkom. V člne nás bolo dvanásť a nebolo dňa, aby sme neboli parádne premoknutí. More v tomto období bolo rozbúrené a počasie veterné. Aby sme sa vyhli spŕškam morskej vody rovno do očí, tak sme aj v člne začli používať šnorklovacie okuliare…..ešteže karibská voda je 28⁰ teplá. Inak by nám dali tie 2-3 hodiny dennej jazdy riadne zabrať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V noci sme spali v húpacích sietiach, pod rákosovou strechou. Prvé dve noci bolo veterno a tak myslím, všetci sme boli ráno mierne premrznutí. Vo všeobecnosti sa na San Blas ostrovoch nejedná o luxusné rezorty, skôr tu ide o to priblížiť sa spôsobu života pôvodných obyvateľov. Všetko je tu prispôsobené miestu, všetko má svoj účel. Nič sa nevyhadzuje. Komunita spoločne rozhoduje o zásadných otázkach – ako je pripojenie sa k internetu, regulácia turistov a o zmenách života, ktoré prináša technológia. Je fantastické vidieť veselé deti po uliciach, ktoré sa jašia, rybárčia, hrajú futbol, namiesto toho aby neustále ťukali do mobilu. Nasledujúcich 5-10 rokov aj tu prinesie významné zmeny, ale je dobré vidieť, že títo ľudia sa snažia o rovnováhu vo svojom živote, a vážia si svoje pôvodné korene.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počas pobytu sme mali v cene plnú penziu, čiže jedlo 3x denne. Jedlá pripravovali čiastočne naši sprievodcovia, čiastočne lokálne rodiny. Nechýbali ryby, ryža, šaláty a množstvo kokosových orechov, ktoré nám domáci pomáhali otvoriť. Hostitelia priviezli na člnoch aj veľké zásoby piva a koka koly, najmä kvôli nám, a tak si domáci privyrábali trocha extra. Domáci nepijú takmer vôbec, nakoľko im chýba enzým na odbúranie alkoholu. Cena za jednu noc vrátane člna, ubytovania a jedla bola 100 dolárov. Časť peňazí ide komunite, kde sa spí a pripravuje jedlo.

Nechybal folklorny program...
Nechybal folklorny program... (zdroj: SU)
Domaci nam pripravili tanecny program.
Domaci nam pripravili tanecny program. (zdroj: SU)
Tradicne kroje.
Tradicne kroje. (zdroj: SU)
Stred dediny obycajne tvori ihrisko. Futbal a volejbal sa hraju kazdy den,,,
Stred dediny obycajne tvori ihrisko. Futbal a volejbal sa hraju kazdy den,,, 
Deti pred skolou.
Deti pred skolou. (zdroj: SU)

Lietadlom späť do Panama City.

Cestu sme ukončili v romantickej Kapurgáne v Kolombii. Mnohí moji spolucestujúci pokračovali v ceste po Kolombii. Ja som sa rozhodla zostať niekoľko dní v Kapurgánie a potom sa vrátiť naspäť do Panama City.

Na výber bola plavba pozdĺž San Blas ostrovov na motorovom člne, ktorá trvá 7-8 hodín. V terajšom veternom počasí by to bolo za neustálej spŕšky vody a nepredvídanom nadhadzovaní člnu, čo dobre otrasie chrbticou a krkom, ak náraz na vlnu príde v nesprávnej chvíli. Takže som dala prednosť letu spoločnosti Air Panama, ktoré lieta 3x do týždňa z Puerto Obaldia do Panama city. Jednosmerný let stál 118 dolárov a na palube bolo 7 cestujucich z celkoveho počtu 12 sedadiel. Domáci si túto sumu bežne nemôžu dovoliť. Z letiska nás vyprevádzalo viacero detí, zvedavých na každú udalosť v dedine. Let bol zaujímavý aj pre mňa. Po bežných komerčných lietadlách je to ako vzlietnuť vo fieste….Žiadne veľký caviky, ani letušky tu nie sú. Prítomní boli len dvaja piloti, ktorí sa ani nenamáhali pripomenúť, že si máme zapnúť pásy. Piloti si medzi sebou prehadzovali vtypy a hlasne sa smiali – mali slúchatka, my sme ostatní sme pre hluk nepočuli absolútne nič. Za oknom bolo hrubé tienidlo proti slnku, čo takmer celkom zabraňovalo výhľad z predného okna – nakoniec, veď mali radar, načo by potrebovali vidieť? Pristávacia dráha v Puerto Obaldia je jedna z tých krátkych, ale pilot bol za menej ako minútu vo vzduchu ako nič….v Paname na letisku bol dokonca hangár s nápisom Learners….škola pre pilotov …tak som mala chuť sa ísť hneď prihlásiť.

Nas let Obaldia-Panama/
Nas let Obaldia-Panama/ (zdroj: SU)
Pohlad z lietadla na Panama city.
Pohlad z lietadla na Panama city. (zdroj: SU)
Pristavame...
Pristavame... (zdroj: SU)

Záverom

Dobrodružstvo San Blas ostrovov sa pre mňa dnes skončilo. A môžem súhlasiť s ostatnými, že je to krásny kút sveta, kde príroda zatiaľ dominuje vo svojej nádhere. Na pozdrav nám kývajú nespočetné palmy a zo stromov padajú kokosové plody. A indiánske mamy tichúčko šeptajú svojim deťom rozprávky o tom, ako ich predkovia na kajakoch prišli do tohto kraja. A súčasne šumiace palmy šeptajú rozprávky o blížiacej sa budúcnosti...

Obrázok blogu
(zdroj: Ella)
Obrázok blogu
(zdroj: SU)
Obrázok blogu
(zdroj: Ella)
Rozlucka s domacimi.
Rozlucka s domacimi. 
Stanka tara Uhrinová

Stanka tara Uhrinová

Bloger 
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Život ma priviedol k tomu, že spoznávam ludi, a cez nich aj seba. Cestujem, píšem, zaujímam sa o ezoteriku, prírodu, šamanov a sily, ktoré hýbu našim životom. Zaujímam sa tiež o masáže, terapie a prírodné liečivá a vitamíny, ktoré pomáhajú ľudom udržiavať si rovnováhu organizmu. Priviedlo ma to k ríši rastlín tentoraz pod vedením šamanov v peruánskej Pucallpe. Rastliny majú pre nás neuveriteľne liečivé a detoxikačné účinky a postupne sa stali súčasťou môjho života. Mojim hlavným záujmom je dosiahnutie zdravie a pohody, radosti a pocitu prirodzeného šťastia a naozaj verím, ze rastliny nám v tomto úsilí pomáhajú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu