Farmári z Lancastra.

Autor: Stanka tara Uhrinová | 27.6.2016 o 22:40 | Karma článku: 7,84 | Prečítané:  2559x

Žijem v oblasti, kde ešte stále fungujú farmy, najmä na chov oviec a ošípaných. Už som v tomto kraji vyše roka a pomaly začínam spoznávať život ľudí, ich zvyky...a ťažkosti.

 

Na prechádzke som sa zastavila v dielničke na rámovanie obrazov, ktorá patrí jednému z farmárov. Niečo robil v stodole a tak som naňho zakričala, že mu nesiem malú reklamáciu, keďže mi zabudol na obraz natiahnuť lanko, za ktorý ho môžem zavesiť na stenu.

Len sa zasmial a zakýval smerom k dielničke, že jeho žena Alison je vnútri a tá mi to opraví. A naozaj, Alison šikovne pribila dva krúžky na obraz, cez ktoré natiahla lanko na zavesenie.

Pri práci sme sa dali do reči a pochválila som ju, že s rámovaním u nich vždy odvedú dobrú prácu. Navyše sú o niečo lacnejší ako rámovacie obchody v meste a bežne robia aj väčšie zákazky pre miestne galérie. Na to mi Alison povedala, že stále to nestačí nato, aby utiahli náklady na farme. Zo žartu povedala: "čo zarobíme, nestačí ani na žrádlo pre ošípané, ešteže sa ovce napasú sami". A nato mi povedala, že chodí cez letnú sezónu vypomáhať do Apple bufetu-kafetérie. A odtiaľ pozná moje meno.Nato som jej povedala, že aj ja tam občas chodím, ak potrebujú niekoho na zaskakovanie. Alison sa rozrozprávala viac. Farma skrátka neprodukuje dostatok prostriedkov a tak spolu s manželom založili rámovaciu firmu, ktorá prinesie trocha peňazí naviac. Okrem toho vypomáha v obchodíku Apple cez turistickú sezónu.

 

Takto sa prebíjajú mnohé farmárske rodiny. Ďalšia farmárka, Linda, chodí upratovať mojej klientke kde pracujem ako opatrovateľka. Financií na farmách ubúda. A tak sa tu farmy často predávajú. Nedočkaví developeri si brúsia svoje zuby a postupne menia svojimi projektami mnohé krásne romantické kúty anglického vidieka.

Farmári to však nevzdávajú. Združujú sa do e-shopov, lokálnych zásielkových obchodov a získavajú zákazníkov, ktorí si objednávajú čerstvé produkty priamo z fariem.  Strávila som víkend na chate v Cumbrii (Hawkshead v Lake District) a bola som milo prekvapená, keď mi miestny farmár nechal na okne pol litrovú fľašu mlieka (bola zadarmo) spolu s letáčikom, kde inzeroval, čo sa dá z jeho farmy objednať. Ponúkal zeleninu, syry, mäso a čerstvé jogurty a vajíčka. Ponuka čerstvých vajec z fariem je tu na každom kroku. Farmy si vyvesia vývesku, čo práve ponúkajú. Občas majú pred domom len stolík s kartónami vajec a pokladničku, kde sa vhodia peniaze. Funguje to ako samoobsluha. Ďalej sa poriadajú miestne súťaže a iné podujatia, kde farmári prihlasujú svoje produkty a ich výrobky sú ocenené cenami.

V Lancastri majú farmári svoje trhové dni. Dvakrát do týždňa je to mestský trh, v iné dni sú trhy v priľahlých dedinách. Na trhoch dostať čerstvé potraviny, zeleninu a čerstvo pripravené koláče, torty, zákusky, ryby a rozmanité jedlá pripravované priamo na ulici. Okrem zeleniny a ovocia a farmárskych produktov sa tu dá kúpiť všetko možné - od uterákov, perín, lacných kníh, umeleckých predmetov a kvetín. Cez trhové dni to vždy pritiahne kopec návštevníkov, najmä ak je vonku pekne.

Skrátka, trhy sú to, čo dodáva mestu svoje čaro.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič a Poliačik sa v parlamente spojili, predkladajú spoločný návrh zákona o RTVS

V RTVS je časť redaktorov nespokojná, hovorí o pretláčaní konšpiračných teórií. Nedávno skončili štyria externisti, ktorí boli k vedeniu kritickí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.


Už ste čítali?