Kraj Beatrix Potterovej.

Autor: Stanka tara Uhrinová | 31.5.2016 o 11:14 | (upravené 31.5.2016 o 18:32) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  2150x

Na sobotnej prechádzke nás to so synom priviedlo na Hill Top farmu v Sawrey, v Cumbrii. To som ešte netušila, že to bola farma pani Potterovej a kto bola pani Potterova.

Až neskôr mi došlo, že Beatrix Potterová napísala a ilustrovala viac ako dve desiatky kníh pre deti, z nich najznámejšia je asi Peter Rabbit.

Pani Potterova vybudovala na farme v Sawry, to čo by sme dnes považovali za eko farmu. Starala sa o svoju farmu a zaujímala sa o prírodu, ekológiu, pestovanie statku, najmä oviec - a písala detské poviedky, ku ktorým patrí Peter Rabbit, Príbeh o dvoch nezbedných myškách, Poviedka o veveričke a príbehy o živote rôznych zvieratiek. Vlastné deti nikdy nemala, vydala sa až vo veku 47 rokov za miestneho právnika.

Beatrix pochádzala z bohatej anglickej rodiny. Deti z privilegovaných rodín to nemajú vždy ľahké. Pri dospievaní trávila Beatrix veľa času sama a hoci jej brat dostal najlepšie vzdelanie, jej ako žene, sa ušla domáca výuka od vychovávateliek.

Vo výchove detí sa v Anglicku veľa vecí zmenilo, stále sa tu však nájdu školy rozdelené na dievčenské a chlapčenské.  A ešte aj dnes tu vládne systém internátnych škôl. Takmer každá prestížna stredná škola má aj svoj internát. Deti môžu navštevovať školu na dennej báze, alebo ich rodičia môžu prihlásiť do školy včítane internátneho bývania. Do internátnych škôl posielajú deti rodičia, ktorí sú zaneprázdnený v zahraničí, vedú aktívny život, alebo si prajú mať deti v internátnej škole z toho dôvodu, že to tak bolo v ich rodine už po celé generácie. A tak sa stane, že deti vo veku 12 – 13 rokov odchádzajú preč z rodičovského domu a vracajú sa len na prázdniny a niektoré víkendy.

Vrátim sa naspäť k Beatrix. Beatrix mala domáce  vychovávateľky, ale podľa všetkého trávila veľa času sama, so svojimi zvieratkami a už v útlom veku si kreslila svojich maznáčikov. S rodičmi trávila prázdniny v Škótsku, alebo v Cumbrii,  v oblasti Lake district. Tento kraj si tak zamilovala, že sa tu v dospelom živote usídlila. K jej ďalším záujmom pribudla mykológia a Beatrix nakreslila a zdokumentovala mnohé fungi. Neskôr, za prostridky z knižiek a časti rodinných peňazí skúpila niekoľko fárm v Lake district a začala aktívne farmárčiť a viesť jednoduchý dedinský život. Posledné roky bývala na farme v Near Sawrey odkiaľ sú aj fotky nižšie, včítane jej domu. Takmer celá jej pozostalosť bola odkázaná Národnému trustu a tvorí dnes súčasť prírodnej rezervácie, ktorá sa nachádza v krásnej oblasti Lake district.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič a Poliačik sa v parlamente spojili, predkladajú spoločný návrh zákona o RTVS

V RTVS je časť redaktorov nespokojná, hovorí o pretláčaní konšpiračných teórií. Nedávno skončili štyria externisti, ktorí boli k vedeniu kritickí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.


Už ste čítali?