reklama

Čo vlastne vidia naše oči?

Michael Brooks zvyčajne pojednáva o najnovších objavoch a technológiách, ktoré nedajú spávať najpoprednejším vedcom. Jeho knihu Na pokraji neistoty (At the edge of uncertainty) som prečítala jedným dychom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tentoraz nám Michael Brooks sprostredkúva najnovšie názory kvantových fyzikov na naše vizuálne schopnosi (1). A keďže ma to zaujalo, pripájam voľný preklad. Zaujalo ma to čiastočne preto, lebo ľudia prežívajúci intenzívne meditácie a jógoví majstri nám často sprostredkúvajú neobvyké stavy - niečo čo môžu byť vplyvy vnímané na subatómovej úrovni, teda tam, kde už neplatia zákony bežnej hmoty.

Keď Schrödinger zadefinoval kvantovu fyziku, ktorá platí atómové a menšie častice, vykľula sa z vreca aj Schrödingerova mačku. Je to kvantová mačka, ktorá podľa kvantovej teórie môže existovať v dvoch stavoch - je súčasne živá a mŕtva naraz. Akonáhle ju však začneme pozorovať, tak sa bude mačka nachádzať len v jednom z týchto stavov. A tu je ten paradox- my ako organizmus nevnímame diania kvantovo, vedci nám však hovoria, že možno naše oči vnímajú vnemy aj na atómovej, či fotónovej úrovni, teda na úrovni atómov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obyčajne máme tendenciu nie celkom dôverovať svojim očiam: niečo sme videli i nevideli - a vnem toho, čo sme videli môže byť pre každého iný. A napriek tomuto nám vedci hovoria, že naše oči vidia viac ako si myslíme. Hovoria, že potrebujeme len niekoľko fotónov na spustenie našej vizuálny predstavy. Provokatívne, fotóny môžu existovať v superpozícii. Možme niečo také vidieť, či vnímať? O tomto najnovšie debatujú fyzici a do laickej reči nám to sprostredkúva Michael Brooks:

Atómové a menšie častíce, ako sú fotóny a častice svetla majú záhadnú schopnosť byť na dvoch miestach naraz, točiť sa súčasne v smere hodinových ako aj proti smeru hodinových ručičiek v rovnakom čase, čo je jav známy ako superpozícia. Väčšie molekuly túto schopnosť stratia - aj keď sú zložené z atómov a molekúl, ktoré môžu vykazovať superpozíciu. Pri pokusoch, sa dosiahla superpozícia molekúl zložených z 800 atómov. Pri vyšších hmotnostiach prišlo veľmi rýchlo ku kolapsu superpozície.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je zaujímavé, že naše oči môže pomôcť rozlúštiť túto záhadu. Na stretnutí Americkej fyzikálnej spoločnosti v Columbuse, Ohio, vedci ohlásili, že naše oči môžu registrovať veci na úrovni, kde kvantová záhadnosť zostáva. Potrebujeme len niekoľko fotónov na spustenie našej vizuálny predstavy. A tieto fotóny môžu existovať v superpozícii. Ďalším krokom zostáva zistiť, či si niečo záhadného zo superpozícii všimneme, ak fotóny nachádzajúce sa v tomto stave vstúpia do našich očí.

Je dôležité si ujasniť, či našim podvedomým vnímaním môžeme vôbec registrovať niekoľko fotónov. Počas experimentov prevádzaných v Ohiu umiestnili pozorovaných v zatemnenej miestnosti. Keď boli pozorovaní vystavení svetlu fotónov, pozorovaní mali povedať, či blesk vyšiel zľava alebo sprava. Vzhľadom k nízkej intenzite svetla, pozorovaní si neboli istí, či záblesk skutočne videli, ale len na základe inštinktu predpovedali či záblesk vnímali zľava alebo sprava. Ich odpovede sa ukázali štatisticky významné, čo naznačuje, že ich mozog registroval fotóny.

Vnímanie je už dlho predmetom záujmu štúdia kvantovej fyziky, pretože pri uvedomelom pozorovaní prichádza k zrušeniu kvantovej „záhadnosti“. Keď nasmerujeme fotón do dvojitej štrbiny, tak fotón prejde do superpozície a môže prejsť oboma otvormi súčasne - ale len vtedy, ak sa nikto nepozerá. Dajme detektor na prístroj a superpozícia zmizne. Toto je zdrojom známeho myšlienkového experiment Erwina Schrödingera. Vytvoril situáciu, počas ktorej kvantová fyzike umožňuje ponechať mačku v čiernej krabici mŕtvu a živú naraz - tak dlho, kým tam nie je pozorovateľ.

Obzvlášť zaujímavé je, že v skutočnom svete experimentov je dôležitá prítomnosť detektora. Prítomnosť detektora spôsobí, že sa fotón chová buď ako vlna alebo častica. Nie je potrebné, aby osoba vedome zaregistrovala výsledok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nikto nechápe, ako atóm alebo fotón "vie", že je - alebo môže byť sledovaný. To je to, čo robí nový návrh tak vzrušujúci. Ak vynecháme z experimentu detekčný prístroj a prejdeme rovno na ľudské oko, vznikajú nové otázky. Počíta sa budúca kolízia fotónu s molekulárnym aparátom sietnice ako detekčný prístroj? Je nejaký rozdiel medzi detekciou fotónu ľudským okom a elektronických prístrojom? Je v tom rozdiel, či vnímame príchod fotónu vedome alebo nevedome?

Možno budeme musieť počkať pár rokov na odpovede. Tieto experimenty sú mimo naše súčasné schopnosti, ale naše horizonty sa rozširujú. Sľubujú vhľad do problematiky, ktoré trápili filozofov kvantovej fyziky počas nášho storočia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Michael Brooks, Newstatements, What does it mean to see something? June 2015.

Stanka tara Uhrinová

Stanka tara Uhrinová

Bloger 
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Život ma priviedol k tomu, že spoznávam ludi, a cez nich aj seba. Cestujem, píšem, zaujímam sa o ezoteriku, prírodu, šamanov a sily, ktoré hýbu našim životom. Zaujímam sa tiež o masáže, terapie a prírodné liečivá a vitamíny, ktoré pomáhajú ľudom udržiavať si rovnováhu organizmu. Priviedlo ma to k ríši rastlín tentoraz pod vedením šamanov v peruánskej Pucallpe. Rastliny majú pre nás neuveriteľne liečivé a detoxikačné účinky a postupne sa stali súčasťou môjho života. Mojim hlavným záujmom je dosiahnutie zdravie a pohody, radosti a pocitu prirodzeného šťastia a naozaj verím, ze rastliny nám v tomto úsilí pomáhajú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu