Lámovia a zasvätenie.

Autor: Stanka tara Uhrinová | 6.9.2015 o 13:23 | (upravené 6.9.2015 o 15:58) Karma článku: 2,53 | Prečítané:  190x

Tibetský Lama Zopa Rinpoche je dnes už pojmom v západnom aj východnom meditačnom svete. Na pohľad je to usmievavý starý pán, ktorý rozdáva úsmevy a požehnania všade kde vstúpi.

 K nemu sa viažu rôzne legendy a príhody mimozmyslového vnímania, o ktorých rozprávajú jeho žiaci a následovníci. Hoci som tieto výjavy nevidela na vlastné oči, môžem povedať, že Lama Zopa má nesmiernu charizmu a dokáže nadchnúť stovky žiakov. O tom, že má mimoriadne nadanie a schopnosti svedčí aj to, že sa mu podarilo vybudovať viacero meditačných centier a táborov, škôl a nemocníc po celom svete a zogranizovať ich tak, že ich vedú miestni žiaci, či mnísi.

Videla som ako sa Lama Zopa dotkol života iných ľudí, premenil ich depresiu a smútok na radosť zo života. Mnohí z týchto ľudí, ktorí mali v úmysle zastaviť sa v meditačnom centre len na týždeň či dva zostávajú tu oveľa dlhšie. A potom odchádzajú ako spokojnejší, zmenení ľudia. Toto je v istom zmysle zázrak. Pre nás ostatných, sa dostavili zmeny v živote tiež, hoci pomalšie, menej badateľné. Život pre nás začína plynúť inak: vieme sa viacej tešiť z maličkostí a ceniť si, čo nám osud prináša.

Do Káthmandú som prišla kvôli Važrasatva ceremónii. Lama Zopa vedie celú ceremóniu pomaly a sústredene, odrieka predpísané mantry a jeho príhovor k žiakom sa ťahá hlboko do noci.

Važrasatva je aspect božstva (energií) zameraných na očistu a odstránenie negatívnych kariem. Skrátka, na oslobodenie sa od všetkého negatívneho z tohto aj z predchádzajúcich životov. V úvodnej časti ceremónie žiadame predpísanou formulkou trikrát o Važrasatva zasvätenie. Tieto formulky sa odriekajú po tibetsky. Celá ceremónia trvá niekoľko hodín.

Pozerám na svoje dva ceremoniálne predmety, ktoré som si kúpila nedávno na trhu – sú to mosadzný zvonček a važra – budhistické symboly pre ženskú a mužskú silu. Važra pripomína tvarom malé kráľovské žezlo, s tým rozdielom, že má ozdobný tvar na oboch stranách. Dalo by sa povedať, že pripomína symbol nekonečna, so slučkou osmičky na jednej aj druhej strane. Važra má ďalšie meno blesk, a je vyjadrením mužskej energie. Tieto dva symboly, pre mužskú a ženskú energiu, ktoré sú vo vzájomnom prepojení, sú základnou črtou starodávnej indickej, čínskej, aj tibetskej filozofie.

Važrasatva je symbolom osvietenej mysle, múdrosti a očistenia od všetkého negatívneho. Slovo važra pochádza zo sanskrtu a dá sa vyjadriť ako Nezničitelná myseľ  či  Diamantová bytosť. Je teda reprezentáciou Buddhu (v podstate všetkych Buddhov)  či meditačného aspektu.  Važrasatva tvorí očistnú silu pretvárajúcu emočné štruktúry a spôsobuje rýchle očistenie mysle od negatívnej karmy, vrátane karmy z predchádzajúcich životov (teda daností, ktoré sme si do života priniesli).

Važrasatva má žiarivo bielu farbu a sedí na lotosovom kvete a na mesačnom disku. Rituál trocha pripomína obrad krstu, počas ktorého sa dieťa zbavuje dedičného hriechu a  všetkých dedičných nečistôt. Važrasatva v pravej ruke drží vo výške srdca zlatú važru, symbolizujúcu  mužský princíp. V ľavej ruke má strieborný zvonček, symbol múdrosti a ženského princípu. Na sebe má ozdoby bódhisatvov (svätých pomáhajúcim ľudom).  Náušnice symbolizujú trpezlivosť, náramky na rukách a nohách symbolizujú to, že Važrasatva pracuje pre dobro ostatných. Koruna na hlave s piatimi ozdobami predstavuje päť múdrostí (očistená pýcha, žiarlivosť, hnev, túžba a nevedomosť - emócií, s ktorými sa v živote učíme narábať).

Ceremónia sa skončila až po polnoci. Je čas na oddych. Nasledujúcich niekoľko dní trávim pokojným životom v ášrame. Prichádzajú ku mne spomienky z môjho života, čo je tiež do istej miery očista psychiky. Z mysle mi neschádzajú predchádzajúce udalosti, reminiscencie. Cítim, že som v prelomovom období svojho života. Je to obdobie keď sa niečo mení, niečo zaniká a niečo nové vzniká. Prúdi vo mne nová skrytá energia, ktorá prináša niečo iné do môjho života. Pozmení niečo v mojich zámeroch, v mojich aktivitách, rozruší doterajší zabehaný život. Prinesie do života nové záujmy, nový smer bytia.

Tieto obdobia tichého rozjímania pred rozvinutím novej činnosti sú veľmi dôležité. Hromadí sa vo mne nová energia, pripravujú sa nové myšlienky, ešte to ani nie sú myšlienky, len malý zárodok niečoho, čo ešte neviem, čo bude, a ako sa vykryštalizuje. Staré odchádza, prestáva byť dôležité. Už sa nevraciam do minulosti, neberiem ju zo sebou. So sebou si beriem iba skúsenosti a zocelenia. Pripravujem sa znova čelil svetu. Pohnúť starým rozvŕzganým svetom, prinútiť ho hýbať sa a posunúť ho čo i len o milimeter ďalej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?