Čo takto tantra?

Autor: Stanka tara Uhrinová | 29.8.2015 o 11:34 | Karma článku: 4,55 | Prečítané:  526x

Keď sme sa budhistickej mníšky v Nepále pýtali, či jej nechýba sex, len sa pousmiala a odpovedala: „v tibetskom učení máme techniky, ako sa  s týmto problémom vysporiadať.“

Neviem, či tým myslela tantru, alebo niečo iné, ale inštitút tantry je v Tibete na poprednom mieste vyššieho vzdelania. Keď sa vysloví slovo tantra,  myslim, že väčšina z nás si predstaví techniku milovania, ktorá nám prinesie krajšie, väčšie, lepšie a hlbšie zážitky, ako sme poznali doteraz. Očakávame naplnenie nášho sexuálneho citu, a jeho uspokojenie na úrovni akú sme zatiaľ nepoznali. Nie je tajomstvom, že existujú návody, ktoré nás učia pozície, v ktorých môžeme prežívať dokonalejší pocit lásky či naplnenia a vyvrcholenia zmyslu života.

Ako to vidím ja, tantrické techniky sú pomôckou ako sa prostredníctvom telesnej lásky dostať k láske nebeskej - k láske, kde je naplnenie našich túžob a potrieb dokonalé. V okamihu, keď sme zažili tento pocit dokonalosti, samotné tantrické techniky v podstate prestávajú byť potrebné. Oni nás len previedli stupňom pozemskosti, pozostávajúcej z  radosti bytia a  zo sexuality, do oveľa hlbšej roviny, ktorá sa  premieňa  na rovinu duchovnú.

Všetky prastaré techniky majú tento stupeň sexuality, pomocou ktorého sa vieme prepracovať k niečomu hlbšiemu, významnejšiemu, nadpozemskému. V zásade máme dve možnosti ako sa dostať k hlbšej podstate bytia: cez modlitbu spojenú s meditáciou alebo cez sexualitu. Nevylučuje sa ich kombinácia.

V Tibete bola k tomuto určená tantrická škola, v iných krajinách sa to odvíjalo cez šamanizmus, či tranzy. Tieto náuky, či schopnosti  sú spojené so silnými sexuálnymi energiami, ktoré nás v ďalšom vývoji vedú k niečomu, väčšiemu a hlbšiemu ako je naše individuálne bytie. V hinduizme sa na každom kroku stretneme so symbolmi sexuality - falusu a vagíny, reprezentujúce sexuálne sily v nás.

Tantrickú školu vnímam ako prepojenie tela a mysle. Skutočne je potrebné zapojenie oboch týchto našich súčastí, k tomu aby nás to posunulo do ďalšej roviny v našom poznaní. Telesné cviky sú len jednou súčasťou.  Je k nim potrebné pridať meditácie, koncentráciu a zvládnutie našej nepoddajnej vôle. Toto sa dá dosiahnuť len dlhodobým tréningom.

Symbolom prepojenia sexuálnych energii môže byť aj reprezentácia tibetského božstva Važrasatva v prepojení so svojou ženskou polovicou. Sú vyobrazení na obrázku ako jeden druhého držia v náručí. Svojim splynutím postúpili  v poznaní ďalej, lebo každý z nich dosiahol spoju úplnosť:  prepojenie mužskej a ženskej energie vo svojom vlastnom tele a vlastnej mysli.

Šamanské praktiky v podstate vystihujú to isté.  Ašpirujúci šaman sa musí naučiť ovládať ale aj využívať svoju sexualitu. Uvedenie do šamanizmu je popisované spôsobom, že ašpirujúci šaman sa stretáva so svojou duchovnou manželkou, s ktorou prežíva sex a súčasne sa od nej učí narábať so svojimi vlastnými energiami ako aj ďalšími tajomnými či spirituálnymi silami.

Môžem potvrdiť, že počas šamanských obradov prúdia do okolia silné sexuálne energie. Navonok tam neprebiehalo nič zvláštne na fyzickej úrovni. Všetka energia  sa šírila mentálnou cestou. Pritom napätie vo vzduchu a stretávanie sa mužskej a ženskej energie  boli rovnako intenzívne ako samotné fyzické stretnutie pri sexe. Obrady  so šamanmi však neboli iba o sexualite. Každá ceremónia mala iné podfarbenie:  raz mohlo isť o očistu na fyzickej úrovni, inokedy sa riešila očista na karmickej úrovni, čistili sa rodinné vzťahy, a náväznosti v generáciách. Inokedy sa riešila potláčaná sexualita a erotické pocity.

Obrady so šamanom boli niekedy veľmi mierne, takmer bez toho, aby sme cítili, že sa niečo deje. Tieto boli zamerané na liečenie na fyzickej či mentálnej úrovni. Pritom samotné liečenie neskončilo ukončením ceremónie. Vplyv liečenia pokračuje počas nasledujúcich týždňov a jeho vplyv sa premieta do bežného života. Liečenie pokračuje na jemnej úrovni. Postupne nás to ovplyvňuje, pretvára a zbavuje starých návykov. Tento proces dáva do súladu našu sexuálnu silu a energie, ktoré prúdia v našom tele, takže náš ženský a mužský aspekt sa postupe dostávajú do súladu. A tým sa z nás stávajú vyrovnanejší a spokojnejší ľudia. Ľudia, ktorí majú ďaleko viac pochopenia pre obe pohlavia a vedia si vychutnať  každý okamih svojho bytia a každý okamih sexuálnej energie a erotiky, ktorá- keďže plynie v súlade a rovnováhe,  prináša so sebou oveľa viac radosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?