Čo my ženy už vieme?

Autor: Stanka tara Uhrinová | 15.8.2015 o 9:13 | Karma článku: 2,97 | Prečítané:  457x

Milujem mýty a povesti, lebo su veľkým zrkadlom do mysle nás ľudí. A tak dlho, ako existujú mýty, tak dlho sa utvárajú aj vzájomné vzťahy medzi mužmi a ženami.

Už grécka mytológia je toho plná - večného zápasu medzi bohmi a bohyňami. A to súťaženie pokračuje aj dnes. Je to nekonečne dlhý zápas – o moc, o presadenie sa, o pochopenie duše toho druhého, o kvalitu vzájomnej interakcie medzi nami. Nemám žiadnych pochýb, že práve táto sexuálna energia medzi nami umožňuje ľudstvu isť dopredu. Skrátka, v kruhu žien je to fajn, ale po čase to začne byť nudné a potrebuje to svoje oživenie. Myslím, že to isté platí o čisto pánskej spoločnosti.

Nedávno mi priatelia z Peru položili otázku, či sú vzťahy a pozície v práci medzi pohlaviami lepšie vyrovnané v Európe ako v južnej Amerike. Povedala som, že neviem posúdiť situáciu v južnej Amerike, ale ako to cítim, v Európe prechádzame veľkými zmenami a napätím medzi oboma pohlaviami. Rodiny trpia, deti trpia, ženy strácajú svoju ženskosť a nehu, lebo nie vždy majú na seba čas a pravdu povediac v pracovnom prostredí sme sa ešte stále dostatočne nepresadili – všetky významnejšie pozície v akadémii, na školách, v biznise a v politike majú v rukách muži.

A keď ma známi spýtali, či si myslím, či som sa presadila v akademickom živote, na chvíľu som sa zamyslela a vyšlo zo mňa: nie, nakoniec som to vzdala a odišla som. Príliš veľa tlakov, konkurencie a nakoniec to bolo pre mňa priveľa stresov a málo radosti. Tiež som mala pocit, že je čas na niečo iné, bol čas pre mňa vymeniť jednu rolu za inú. Faktom však zostáva, že nebolo jednoduché sa presadiť v akademickom prostredí. Keď si pozrieme vedúce miesta a profesorské pozície – tak môžme povedať, že ich obsadzuje 90% mužov. Nie sú až o toľko nadanejší, ale určite sú ctižiadostivejší, agresívnejší a vedia lepšie predať svoje poznatky. A tak sa nejako stalo, že stále spolu zápasíme, stále sa medzi nami -partnermi- vyhrocuje situácia, kto bude robiť kariéru, kto sa presadí viac a kto bude viac podporovať rodinu.

A tak sa nejako sa stalo, že my ženy musíme bojovať o svoje miesto v rodine, v práci, vo vzťahu. Keď sa pýtam mužov, čo si chlapi cenia a čo očakávajú od žien, dostávam odpoveď: nežnosť, nežnosť, nežnosť. A potom sa ocitneme v bežnom živote a zisťujeme, že s nežnosťou sa ďaleko nedostaneme. Život, spoločenské normy, práca, toto všetko od nás očakáva nekonečnú mužskú energiu, racionálne myslenie, rýchle jednanie. Je to mužský svet, kde sa zaváhanie neodpúšťa a s intuíciou sa nepočíta. Nekonečne veľakrát som bola zaskočená mužským prístupom a argumentom – to nie je logické. Ako zostať ženská a nezatvrdiť svoje srdce? Kedy sa tento svet stane viac ženským, bude mať viac pochopenia a viac nehy?

Často sa musíme zamyslieť ako sa presadiť v tomto mužskom svete. Naša jediná šanca je bojovať inak ako muži, bojovať s nehou, tak, aby nebolo víťazov ani porazených. Bojovať s nehou je ďaleko ťažšie ako bojovať bez nej. Znamená to, trpieť a plakať spolu s porazeným. Práve kvôli týmto slzám nie všetky bitky sa podarí vyhrať, ale pomaly sa svet bude učiť, že nie každá porážka je porážkou a nie každý víťaz dosiahne to čo chce. My ženy si zaslúžime svoje miesto. Veď prvá bohyňa zeme bola žena, matka Gaia a z nej vznikla Zem, ľudstvo a všetko naše snaženie a tak dnes stojíme po boku mužov a učíme mužov ako opäť plakať, pred tým ako sa vydáme spolu do boja. Najlepšie, ak to jedného dňa budeme vedieť robiť spoločne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?